آموزش بازی تخته نرد

آموزش بازی تخته نرد از مبتدی تا حرفه ای

آموزش بازی تخته نرد از قدیم در بین ما ایرانی ها رواج داشته برای این که بازی تخته نرد طبق تاریخجه ای که برای شما در این مقاله گفته خواهد شد منشا ایرانی دارد. این بازی مهیج و پرطرفدار بعد از پیشرفت تکنولوژی به کازینو آنلاین ها هم راه پیدا کرد و به یکی از محبوب ترین بازی ها تبدیل شد. در این مقاله سعی در آموزش بازی تخته نرد به زبان ساده از مبتدی تا حرفه ای به شما کاربرهای عزیز داریم. پس تا انتهای مقاله با ما باشید.

آموزش تصویری بازی تخته نرد آنلاین

یکی از بهترین سیستم های آموزش ، آموزش تصویری به زبان ساده هست و اگر با بازی تخته نرد آنلاین آشنایی ندارید ما برای این که مقداری با بازی تخته نرد آنلاین آشنا بشید فیلمی از آموزش بازی تخته نرد به زبان ساده تهیه کردیم که اون رو مشاهده خواهید کرد.

تاریخچه تخته نرد

آموزش تخته نرد آنلاین

آنطور که تحقیقات ما به نتیجه رسیده تاریخجه بازی تخته نرد به شکل فعلی حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در ایران رواج داشته و آموزش این بازی مهیج هم از همان زمان به عنوان یکی از کارهای مهم درباز ایران به حساب میومد. ایرانیان سازنده این بازی محبوب بودند و البته این بازی در رده اشراف جای داشته و مردم عادی خیلی کم به بازی تخته نرد مبادرت می کردند. آن بازی در واقع پدر تخته نرد فعلی و شطرنج به حساب می آید که امروزه شطرنج را ساخته هندی ها و تخته نرد را ساخته ایرانیان در زمان انوشیروان ساسانی می گویند. از لحاظ تاریخچه تخته نرد باید بگوییم که در زمان انوشیروان ساسانی ، پادشاه هندوستان شطرنجی برای پادشاه ایران فرستاد و از وی خواست که این بازی را یاد بگیرد و با هندی ها مسابقه ای برگزار کند ولی در عوض شاه ساسانی تخته نرد را به همراه مردی برای آموزش وی فرستاد که او این بازی قدیمی تر را به عنوان پدر شطرنج یاد بگیرد.

فلسفه تخته نرد

وقتی به تاریخچه تخته نرد . آموزش های اصولی این بازی توجه می کنیم در مورد فلسفه بازی تخته نرد صحبت های بسیاری شده و این که کدامیک از این روایت ها به واقعیت نزدیک تر است. از نظر ما و تحقیقات در مورد فلسفه تخته نرد و تاریخچه پیدایش این بازی مهیج ، به این نتیجه رسیدیم که فلسفه این بازی بسیار ساده و روشن است و ما این فلسفه رو در زیر برای شما بیان می کنیم.

تخته نرد : کره زمين

 • ۳۰ مهره : نشان گر ۳۰ شبانه روز يک ماه
 • ۲۴ خانه : نشانگر ۲۴ ساعت شبانه روز
 • ۴ قسمت زمين : ۴ فصل سال
 • ۵ دست بازي : ۵ وقت يک شبانه روز
 • ۲ رنگ سياه و سپيد : شب و روز
 • هر طرف زمين ۱۲ خانه دارد : ۱۲ ماه سال
 • زمين بازی : آسمان
 • تاس : ستاره بخت و اقبال
 • گردش تاس ها : گردش ايام
 • مهره ها : انسان ها
 • گردش مهره در زمين : حرکت انسان ها (زندگي )
 • برداشتن مهره در پايان هر بازي : مرگ انسان ها

اعداد تاس در تخته نرد :

 • ۱ : يکتايی و خداپرستی
 • ۲ : آسمان و زمين
 • ۳ : پندار نيک؛ گفتار نيک، کردار نيک
 • ۴ : شمال، جنوب، شرق، غرب
 • ۵ : خورشيد؛ ماه، ستاره، آتش، رعد
 • ۶ : شش روز آفرينش

آموزش تخته نرد

آموزش تخته نرد آنلاین

آموزش بازی تخته نرد آنلاین یا غیر آنلاین تفاوتی نداره و برای آموزش باید به نکات زیر توجه کامل داشته باشید. در ابتدای آموزش تخته نرد باچیدن مهره ها آشنا خواهید شد. باید عنوان کنیم که آموزش بازی تخته نرد ، به هیچ وجه جای تجربه بازی رو برای شما پر نمی کنه و باید در این بازی تجربه کسب کنید تا به سطح حرفه ای برسید.

چیدن مهره های تخته نرد

در آموزش تخته نرد آنلاین دو راه برای چیدن مهره ها روی تخته نرد وجود داره که البته هر دو راه کاملا یکسان هستن. همانطوری که در تصویر می ببنید ؛ اگر شما مهره  سفید را انتخاب کرده باشید ، نحوه ی حرکت شما روی تخته نرد بر خلاف جهت عقربه های ساعت خواهد بود.

عکس  1

در این تصویر مهره های سفید تخته نرد در جهت عقربه های ساعت حرکت میکنه و حریف کاملا  در جهت عکس شما  بازی خواهد کرد.

عکس 2

آموزش چگونگی شروع بازی تخته نرد آنلاین

برای شروع بازی تخته نرد هر دو بازیکن تاس می اندازند و هر کدام طبق توافق  تاس بیشتر و یا تاس کمتری رو انداخت ، باید اولین نفری باشه که بازی رو شروع میکنه.

قوانین بازی تخته نرد آنلاین حرفه ای

آموزش تخته نرد آنلاین
 • طبق آموزش بازی تخته نرد هیچ وقت توی بازی تخته نرد مقصد یک مهره نمی تونه به یک خانه بسته بره. خانه بسته به خانه ای گفته میشه که بیش از یک مهره حریف در اون وجود داشته باشه.
 • اگر مثلاً ۴ و ۲ آوردید می تونید یک مهره رو ۶ حرکت و یا یک مهره را ۴ حرکت و مهره دیگری را ۲ به خانه باز حرکت بدید.
 • هر مهره فقط روی مهره هایی به رنگ خودش قرار می گیره. اما مهره خودی رو نمی تونید به خانه ای که حداقل دو مهره حریف در آن وجود دارد ، ببرید و اگر مقصد حرکت شما ، خانه بسته بود باید مهره دیگری را برای حرکت انتخاب کنید.
 • بازیکنی که تاس جفت می آورد (مانند ۲و۲ یا ۳و۳ یا ۶و۶ و…) باید ۴ بار آن عدد را بازی کند. مثلاً کسی که جفت ۶ (۶ و ۶) میریزه باید چهار بار ۶ رو بازی کنه. تاس جفت بهترین تاس در بازی تخته نرد آنلاین به حساب میاد و سبب میشه که شمااز حریف جلو بزنید.
 • با ریختن تاس هر بازیکن باید مهره اش رو حرکت بده ، فقط وقتی نمیتونه حرکت بده که خانه بازی برای حرکتش وجود نداشته باشه.
 • در صورتی که تاسی بریزید که امکان حرکت برای دو مهره وجود داشته باشه ولو به ضرر شما ، باید هر دو مهره رو بازی کنید. امکان بازی کردن یک مهره برای شما وجود نداره. در آموزش تخته نرد حرفه ای این قانون یکی از قوانین سفت و سخت به حساب میاد که توی بازی های آماتور به هیچ وجه این قانون اجرانمیشه.
 • دقت کنید توی آموزش بازی تخته نرد آنلاین حرفه ای همیشه ابتدا باید تاس بزرگ را حرکت داد ، اما در بعضی از موارد نیز امکان حرکت تاس کوچک هست ولی به شرطی که این حرکت به ضرر مستقیم حریف نباشه.
 • طبق آموزش تخته نرد آنلاین حرفه ای ، هر بازیکن آزاد است که هر تعداد مهره در هر خانه قرار دهد.

اصطلاحات تخته نرد حرفه ای

بسیاری از اصطلاحات مهم هستن که در زیر برای شما شرح میدیم ولی اصطلاحاتی همدر تخته نرد حرفه ای هست که خیلی به کار برده نمیشه به همین دلیل برای این که حوصله شما از این مقاله سر نره این اصطلاحات تخته نرد رو برای شما عنوان نمی کنیم.

چیدن: قرار دادن مهره در زمین  برای شروع یازی

افشار در بازی تخته نرد : به خانه شماره ۵ زمین خود و حریف  خان افشار میگویند

فرار : برداشتن مهره در تیررس حریف و بردن بر روی دیگر مهره های خودی ، مخصوصا مهره ای اسیر در زمین حریف

جفت : وقتی دو تاس مانند هم به زمین میشینند مثلا ۲و۲  –  ۳و۳   ۱و۱   و….

کور کور: تاس جفت یک  ۱و۱

ته خانه : خانه های اخر زمین خودی

مارس : هنگامی که شما تمام مهره های خود را از بازی خارج کردید و حریف هنوز هیچ مهره ای برنداشته

زدن : کشته شدن مهره تک که باید برگردد و از زمین حریف بازی رو اغاز کند

نشستن : قرار گرفتن مهره کشته شده از روی پیشخوان به روی زمین

تاس گرفتن : حیله و نیرنگ به منظور نشستن  تاس روی عدد خاص

حکم تاس در تخته نرد : بازی که به اجبار و برای بازی کردن هر دو تاس  باشد

حکم تاس در تخته نرد : بازی که به اجبار و برای بازی کردن هر دو تاس  باشد

ششدر کردن : بستن شش خانه ی متوالی که در هر خانه نیز ۲ مهره قرار گرفته باشد  چنانکه  شما بتوانید این عمل را انجام دهید،حریف با بزرگترین تاس (۶) هم قادر به گذشتن از مهره های شما نیست و به اصطلاح ششدر شده. بر اساس آموزش تخته نرد با این عمل به پیروزی نزدیک هستید.

حالا که با تاریخچه و قوانین و اصطلاحات تخته نرد آشنا شدید باید بعد از این آموزش بازی تخته نرد به زبان ساده ، یک بازی تخته نرد رایگان رو از اینترنت دانلود کنید تا بتونید سطح بازیتون رو بالا ببرید. شما با دانلود بازی تخته نرد میتونید آموزش های تخته نرد حرفه ای رو در بازی های کامپیوتری آزمایش کنید و بعد از این آزمایش به سایت های تخته نرد انلاین برید و از بازی تخته نرد آنلاین کسب درآمد کنید. همچنین در دیگر مقالات ما آموزش پوکر آنلاین هم ببینید تا از این بازی زیبا هم لذت ببرید.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت شرطبندی(بدون فیلتر)